- Seznamte se s vzdáleným experimentem Studium ohybových jevů v laserovém svazku na http://kdt-20.karlov.mff.cuni.cz/ a naučte se jej ovládat (viz popis ovládání).
- S pomocí popisu aparatury, popisu ovládání a pohledu kamerou na stránkách s experimentem do referátu sami nakreslete schematické uspořádání aparatury. Obrázek nesmí být převzatý.
- Pomocí aparatury proměřte rozložení intenzity světla ve vzdálenosti 2120(1) mm od štěrbiny. Měření proveďte pro oba zdroje světla (červený laser s vlnovou délkou 654(10) nm a zelený laser s vlnovou délkou 532(10) nm) a pro obě velikosti štěrbiny $d_1$ a $d_2$. Měření podle potřeby několikrát zopakujte, vhodně volte zesílení signálu.
- Určete velikost obou štěrbin $d_1$ a $d_2$ oběma následujícími způsoby:
- vyhodnocením minim a maxim naměřených průběhů intenzity světla,
- fitováním naměřených průběhů intenzity světla teoretickým vztahem. Pro tento účel je třeba difrakční obrazce naměřené s různými zesíleními vhodně sloučit.
- Stanovte chybu určení velikosti štěrbiny, diskutujte přesnost různých způsobů vyhodnocování difrakčních obrazců.
Pokyny k pracovním úkolům
Povinnou součástí referátu z úlohy podle jejího zadání je i nakreslení schematického uspořádání aparatury. Nekopírujte schéma uspořádání ani fotografie. Účelem tohoto úkolu je, abyste sami pochopili, co musí být nedílnou součástí takovéhoto schématu, aby byl použitelný. Nezapomeňte na některé rozměry, zakreslete skutečný stav. Obrázek může být nakreslen ručně a oskenován nebo ofotografován, nebo může být vyroben pomocí grafického SW nebo SW pro kreslení.
V referátu samozřejmě difrakční obrazce znázorněte graficky, ne v tabulkách. Naopak výsledné hodnoty šířek štěrbin stanovené z různých měření a různých zpracování uveďte v přehledné tabulce.
Při odevzdávání referátu vložte všechny vaše naměřené soubory (neupravené, s originálním názvem) jako *.zip do systému místo souboru se zápisem z měření. Pro možnost kontroly originality vašeho měření jsou všechny naměřené soubory uložené na úložišti experimentu.